Jak wybierać grilla gazowego? (część 1)

24-04-2023

To pytanie nurtuje na pewno większość tych, którzy podjęli jedynie słuszną decyzję - kupuję grilla gazowego, ale co teraz? W tym artykule chciałbym przedstawić Wam drogę, jaką warto się kierować przy doborze grilla gazowego. Zrobię to z punktu widzenia sprzedawcy, serwisanta, ale przede wszystkim wieloletniego użytkownika kilku różnych grilli gazowych. Zaczynajmy!

Ciężko jest się opierać w tak poważnych decyzjach na opiniach z internetu, gdyż część z nich została napisana, przez laików, a część przez ludzi, którzy mieli w swoim życiu dwa grille gazowe. Jeszcze gorsza grupa to zwykli "naganiacze", których również nie brakuje w internecie. Da się ich rozpoznać, ponieważ często stosują smutny w odbiorze, negatywny marketing. Na czym się więc opierać? Najlepiej szukać treści, które są merytoryczne, dlatego, po tym przydługim wstępie, przejdźmy do rzeczy.

Jakiego grilla gazowego wybrać?

Moc palników.

I tutaj od razu zaznaczę, wbrew wszystkim, którzy twierdzą, że to jedyne kryterium, że absolutnie, mimo iż umieściłem je na pierwszym miejscu, nie jest ono jedyne. Z punktu widzenia użytkownika, moc palnika ma znaczenie, od niej będzie zależało jak szybko grill podgrzeje nam się do wymaganych temperatur i czy w ogóle będzie w stanie je osiągnąć i utrzymać. A umówmy się, że dobrze by było, gdyby urządzenie za kilka tysięcy złotych, nie służyło nam jedynie do wędzenia - każdy z nas, prędzej czy później będzie chciał przyrządzić we właściwy sposób soczystego steka. Jaka więc jest konkluzja? Im więcej mocy tym lepiej, jednak to jeszcze nie gwarantuje nam pełnego sukcesu.

O co chodzi w Dual Tube

Budowa piekarnika.

Każdy producent grilli gazowych zabezpiecza się w swojej instrukcji stwierdzeniem, że temperatura, jaką może osiągnąć grill zależy od warunków zewnętrznych i taka jest prawda - im bardziej wietrznie, tym większa pracę musi wykonać grill, aby sprostać naszym wymaganiom. Mimo wszystko, dobrze aby grill stał w miejscu, w którym będzie osłonięty od silnego wiatru. Nie zawsze możemy uzyskać taki efekt i właśnie wtedy zaczyna liczyć się konstrukcja dna piekarnika i to, na ile dno jest spasowane z pokrywą. Wiadomo, że te elementy nigdy nie będą szczelne, jednak w tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że zarówno piekarniki Therma Cast jak i Dura Bilt są zaprojektowane, tak aby zminimalizować negatywny wpływ potencjalnie złych warunków zewnętrznych. Dobrego należy dorzucić aromatyzery Flaver-Wave, które powstrzymują nadmierną konwekcję i możemy być prawie pewni, że stek uda nam się doskonale. Ale czy to na pewno wszystko?

 

Therma Cast versus Dura Bilt. Czytaj!

Palniki, dysze i zawory gazu.

Pomijam tutaj oczywiste kwestie, takie jak gwarancji (oczywiście, im dłuższa, tym lepiej). Koncentruje się bardziej na detalach, które istotnie wpływają na komfort pracy z grillem. Zacznę od dysz, bo to jest najprostsze - muszą być dostosowane do rodzaju i ciśnienia gazu, jaki będziemy stosować i to jest raczej oczywiste, rzadko zdarzają się już przypadki grilli z niedostosowanymi dyszami "uniwersalnymi". Producenci dostosowują się do standardów na dany rynek, ale zawsze warto zapytać i o to. Palniki powinny zapewniać jak najbardziej równomierne rozprowadzenie ciepła. Ujścia gazu z obydwu stron tuby, technologie, takie jak Dual Tube no i bezpieczeństwo palników - w przypadku Broil Kinga aromatyzery, które pełnią również funkcję ochronną. No i na koniec same zawory gazu. Aby regulacja temperatury na grillu była łatwa, dobrze wybrać grilla z zaworami o dużym zakresie pracy. Czy precyzyjna temperatura grillowania ma aż tak duże znaczenie, żeby tak bardzo się z tym bawić? A czy gdy pieczęcie coś w piekarniku, to założenia temperatury i czasu realizujecie z przybliżeniem 30%? No właśnie. Dlatego warto grilla ustawić precyzyjnie, aby efekt był nie tylko zadowalający, co wyjątkowy. Tutaj pomoże również fakt, że akurat w Broil Kingu mamy zawory gazu o liniowej zmianie wydatku. Nie najprostsze, najtańsze, kulowe lub grzybkowe, o charakterystyce parabolicznej, z którymi regulacja temperatury zamienia się w dramatyczną pracę Syzyfa, tylko specjalne zawory, o charakterystyce liniowej. Kupując grilla poproście o przesłanie charakterystyki zaworów, albo przynajmniej zapytajcie, co dany producent proponuje użytkownikowi.

Zawory gazu Linear Flow. Ważne!

Ciąg dalszy nastąpi...