PGT część 1 - palniki.

27-04-2021

Bardzo często, w opisach grilli Broil King pojawia się akronim PGT. Czego on dotyczy? W czym lepsze są te grille, które mają "kompletne PGT" od tych, które mają je tylko w części? Dziś postaram się najprościej jak potrafię wyjaśnić, co to jest PGT i na czym polega wyższość grilli gazowych Broil King nad grillami konkurencyjnych marek.

Grille Gazowe Broil King z systemem PGT

Na pierwszy ogień pójdzie palnik.

PGT, czyli Performance Grilling Technology to zbiór pięciu cech technologicznych wyższych linii grilli gazowych Broil King. W pierwszej kolejności chciałbym opowiedzieć Wam o palnikach. Technologia palników, która zalicza się do grupy PGT to technologia Dual Tube. Najprościej rzecz ujmując - tuba w tubie. Jednak to wszystko nie jest wcale takie proste. Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle jakieś kombinacje? Czy zwykła rurka z otworami nie wystarczy? Czy nie jest istotne to, jaka jest moc palnika? Czy reszta to nie jest marketingowe gadanie? Otóż nic z tych rzeczy. Pojedyncza tuba ma kilka minusów, w stosunku do palnika Dual Tube. Po pierwsze, chodzi o równomierne rozprowadzenie gazu na całej długości palnika. W przypadku tuby pojedynczej rozkład ciśnień całkowitego, statycznego i dynamicznego na długości tuby, nie będzie równomierny. Ciśnienie całkowite będzie fluktuować a składowe dynamiczne i statyczne, w zależności od nastawy mocy, będą się zmieniać. I tak, płomień wydostający się z tuby raz będzie większy na początku a raz na końcu. Nie są to duże różnice widoczne gołym okiem, ale dla grillowanych potraw mogą mieć znaczenie. W palniku Dual Tube, zanim gaz wydostanie się z tuby zewnętrznej, najpierw musi wydostać się z tuby wewnętrznej. Dochodzi więc do mocniejszej turbulizacji, składowa ciśnienia dynamicznego w tubie zewnętrznej jest niska, a ciśnienia statycznego stała na całej długości palnika. Dzięki temu możemy równomiernie nagrzać całą powierzchnię roboczą grilla, a nasz karkówka czy kiełbasa będzie tak samo ugrillowana w każdej części rusztu.

Najwyższy dostępny model grilli gazowych Broil King z PGT - Imperial S690

Równomierne opiekanie to nie wszystko.

No dobrze, to tylko jedna zaleta tego rozwiązania. Co więcej? Ponad dwa razy tyle materiału, co przy produkcji pojedynczej tuby. Nie pozostaje to bez wpływu na żywotność takiego palnika, a co za tym idzie, wydłuża się okres gwarancji, nawet do 15 lat w najwyższych liniach grilli Broil King - Imperial i Regal. Ze względu na odrobinę cieńszą, jednak nadal niesamowicie solidną konstrukcję palników Dual Tube w grillach linii Baron, Signet i Monarch, gwarancja ta ma długość 10 lat. Pamiętajcie, że aby z niej skorzystać, trzeba zarejestrować grilla na stronie importera.

Niezawodny Broil King Signet - model z naprawdę długą historią.

Grubszy materiał, więcej otworów...

Grubszy materiał, więcej otworów. Dzięki temu, że materiał, z którego wykonany jest palnik jest bardzo gruby, otwory, którymi wydostaje się gaz, mogą być upakowane bardzo gęsto - nie zagraża to jego wytrzymałości i trwałości. To, co jest bezpośrednią wynikową, to większa dostępna moc z określonej długości palnika, a mimo wszystko, mocy nigdy za mało. Palniki Dual Tube mogą się poszczycić największą mocą w stosunku do wymiarów. Jak to się przekłada na jakość grillowania? Już nawet w tak małych grillach, jak te z linii Monarch, możemy uzyskać bardzo wysoką, stabilną temperaturę grillowania, zaledwie w kilka minut. Dzięki temu, jako użytkownicy, jesteśmy skłonni częściej korzystać z grilla. Niedzielny obiad? Kilka minut, grill gotowy, pozostaje tylko wrzucić na rozgrzane ruszty pierś z kurczaka, warzywa i, dajmy na to, frytki z batata.

Mały, ale w pełni profesjonalny - Broil King Monarch

Reasumując.

Czego chcieć więcej? Pozostałych elementów PGT! Teraz gdy już mamy w naszym grillu najlepsze dostępne na rynku palniki, przydał by się dobry piekarnik. Taki, który będzie dobrze akumulował ciepło, równomiernie się nagrzewał i będzie bardzo, bardzo trwały. O tym będzie następny wpis. Smacznego grillowania!

Bestsellerowy Broil King Baron. Kto nie chciał by go mieć?