PGT część 2 - piekarniki.

27-04-2021

W ostatnim poście opisałem Wam wyższość palników Dual Tube nad palnikami zwykłymi - to jest pierwszy element PGT. Dziś zamierzam wprowadzić Was w temat jeszcze bardziej zawiły, niż palniki. Postaram się jednak zrobić to na tyle prosto i merytorycznie, na ile potrafię. Dziś pomówimy o piekarnikach z grupy PGT. Piekarnikach, ponieważ jest ich więcej niż jeden. Zaczynajmy!

Grille Gazowe Broil King z systemem PGT

Czas na najlepsze piekarniki - Therma Cast i Dura Bilt? Ale o co chodzi?

Tak jak pisałem ostatnio, to właśnie ze względu na PGT grille gazowe Broil King wyprzedzają konkurencję. Wiem, że sceptycy pomyślą "Duża moc, a reszta to marketingowe ględzenie", jednak nigdzie, tak jak tutaj, nie unaocznią się dowody na to, że nie o marketing w tym wszystkim chodzi. Na początek zadajmy sobie kilka pytań. Jak powinien wyglądać mój grill? Jakiej powierzchni roboczej oczekuję? Czy rozmawiając o grillach gazowych, możemy mówić o osiągach? Czy chciałbym, żeby mój grill był niezawodny i trwały? Pomogę Wam odpowiedzieć na te pytania. Na początek zarys teoretyczny. W grupie PGT znajdziemy dwie technologie wykonania piekarników, piekarników od których zależy wiele, a wręcz wszystko.

Najwyższy dostępny model grilli gazowych Broil King z PGT - Imperial 690

Piekarnik Therma Cast

Piekarniki Therma Cast są odlewane w całości - spód to jest jeden element, pokrywa to jest drugi element. Jakość wykonania pozwala na idealne dopasowanie, grill będzie na tyle szczelnie się zamykał, na ile to jest praktycznie potrzebne. Nawet, gdy minie już 25 lat gwarancji na piekarnik. Materiały, z których został odlany są na tyle trwałe, a technologia obróbki cieplnej jest na tyle zaawansowana, że faktycznie, Broil King daje na te piekarniki aż 25 lat gwarancji. Powiecie, cóż dziwnego? Piekarnik grilla pracuje w naprawdę ekstremalnych warunkach 300-400 stopni Celsjusza i wydaje mi się, że należy mu się uznanie. Oprócz tego, że jest bardzo trwały wygląda... No właśnie, jak wygląda? Wygląda jak klasyka gatunku. Grille z piekarnikami Therma Cast mają wygląd swoich prekursorów, czyli tych grilli Broil Kinga, które były dostępne 10 lat temu. Czy są ładne? O gustach się nie dyskutuje. Jedni będą woleć Broil King Signet z Therma Cast, inni Baron z... Dura Bilt.

Niezawodny Broil King Signet - klasyczny przykład piekarnika Therma Cast

Piekarnik Dura Bilt

Piekarniki Dura Bilt są wykonane z kilku elementów, a są połączone na tyle dobrze, że nawet po okresie 25 lat gwarancji, nadal spełniają swoją funkcję idealnie. Boki tych piekarników są odlewane (boki spodu piekarnika i boki pokrywy) natomiast góra i spód są wykonane z grubego, podwójnego arkusza stali szlachetnej szcotkowanej, bądź też pokrytej czarną, epoksydową farbą proszkową. Dla każdego coś miłego. Tak jak mówiłem, o gustach się nie dyskutuje, ale jeśli ktoś nie znalazł look'u swojego grilla pośród grilli z Therma Cast, może znajdzie coś tutaj? Jak, taki składany piekarnik radzi sobie z kumulacją ciepła? Dzięki odlewanym bokom - wyśmienicie. A jak radzi sobie z izolacją? Dzięki poduszce powietrznej między arkuszami stali szlachetnej, jeszcze lepiej.

Bestsellerowy Broil King Baron - przykład piekarnika Dura Bilt.

Różnice.

Oprócz oczywistych różnic konstrukcyjnych i wyglądu, piekarniki Dura Bilt od Therma Cast różnią się tym, że mają większą objętość roboczą - można je dowolnie formować na etapie projektowania bez ryzyka spiętrzenia naprężeń w trakcie eksploatacji. Dzięki temu zarówno ruszt główny jak i ruszt pomocniczy, w grillach z Dura Bilt, mogą mieć większe powierzchnie, przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów bryły grilla. Nie bez znaczenia, w kwestii konwekcji, jest tutaj z jednej strony wysokość piekarnika, a z drugiej strony jego niemal zamknięty spód. Technologie Broil Kinga to naprawdę nie są marketingowe slogany, to wypracowane przez lata doświadczenie i ciężka praca kanadyjskich inżynierów. Jeżeli więc zastanawiacie się, czy wybrać Broil Kinga czy może coś innego i może, mimo wszystko, jednak mi nie ufacie, popatrzcie na te 25 lat gwarancji, a później wybierzcie swój model. Smacznego grillowania!

Najniższa linia z PGT, z piekarnikiem Therma Cast - 25 lat gwarancji.