Grille gazowe – bezkonkurencyjne w swojej klasie!

07-03-2023

Technika przyrządzania posiłków bezpośrednio nad ogniem znana jest ludzkości już od czasów prehistorycznych. Był to wówczas jedyny praktykowany przez człowieka sposób obróbki termicznej żywności. Obecna forma przygotowywania potraw tą metodą została spopularyzowana tuż po zakończeniu II wojny światowej, a tzw. grillowanie stało się „sportem narodowym” głównie amerykańskiej klasy średniej, z której przykład wzięła reszta współczesnej cywilizacji.

Pojęcie „grillowanie” najprawdopodobniej swoją nazwę zaczerpnęło od amerykańskich Indian, zamieszkujących niegdyś tereny dzisiejszej Florydy i Karaibów, którzy nazywali drewnianą kratkę używaną przez nich do opiekania mięsa nad ogniem „barbacoa”. Stąd też wzięło nazwę popularne dziś angielskie określenie „barbecue”, określające zarówno piecyk służący do pieczenia mięsa, jak i rodzaj przyjęcia na świeżym powietrzu.

Wraz z rozpowszechnieniem się na świecie metody pieczenia żywności na ruszcie nastąpił również dynamiczny rozwój technologiczny urządzeń wykorzystywanych do grillowania zarówno pod kątem stosowanych do ich produkcji materiałów, jak i sposobów rozpalania oraz podtrzymywania ognia. Pierwszy grill o tradycyjnym kształcie kulistym powstał w 1952 r. w Stanach Zjednoczonych, a jego twórcą był George Stephen, pracownik firmy Weber Brothers Metal Works. On to wpadł na pomysł, aby umieścić ruszt w stalowej półkuli z pokrywą i umieścić go na stabilnym trójnogu.

Z czasem transformacji uległy również sposoby uzyskiwania płomienia w urządzeniach. Obecnie, obok grilli rozpalanych za pomocą węgla drzewnego i grilli elektrycznych, urządzeniami zyskującymi coraz większą popularność wśród miłośników potraw z rusztu są grille gazowe. Ma na to wpływ wiele czynników, które plasują tego rodzaju sprzęt w czołówce najchętniej kupowanych obecnie urządzeń na świecie.

Pierwszy grill gazowy został skonstruowany w 1960 r. w Arkansas przez Williama G. Wepfera i Meltona Lancastera, pracowników amerykańskiej firmy gazowej ARKLA. Owi dżentelmeni, z uwagi na to, że pracowali w lokalnym zakładzie energetycznym, postanowili wymyślić sposób na sprzedaż jeszcze większej ilości gazu klientom swojej firmy. Tak narodziła się koncepcja grilla gazowego, która zyskała ogromną popularność po obu stronach oceanu.

W ciągu dziesięcioleci rozwoju i ewolucji urządzeń wykorzystywanych do grillowania powstało wiele ciekawych rozwiązań usprawniających i wspomagających gotowanie na świeżym powietrzu. Transformacji uległ również sam wygląd współczesnych grilli, dzięki czemu wybór odpowiedniego urządzenia pod konkretne potrzeby konsumenta nie nastręcza obecnie żadnych trudności. Dziś najbardziej optymalnymi urządzeniami, łączącymi w sobie najlepsze rozwiązania i technologie wymyślone przez człowieka, są bez wątpienia grille gazowe. Co więc sprawia, że urządzenia zasilane gazem zyskują sobie coraz większe uznanie wśród konsumentów, stając się tym samym bezkonkurencyjnym rozwiązaniem na rynku sprzętu do grillowania?

Zdrowie i bezpieczeństwo

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do zdrowych i higienicznych sposobów przygotowywania posiłków. Pod tym względem grille gazowe są bezkonkurencyjne, głównie z powodu łatwości kontrolowania temperatury pieczenia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym zastosowanym w grillu gazowym produkty, szczególnie mięsne, nie są poddawane nadmiernemu spalaniu tłuszczów wytapianych podczas pieczenia. Wysoka temperatura, jakiej poddawane jest mięso, ścina białko jedynie na powierzchni produktu, co pozwala na zachowanie wszelkich wartości odżywczych i naturalnej soczystości mięsa. Podczas pieczenia produktów mięsnych na grillu gazowym nie dochodzi do wydzielania tzw. aren (węglowodorów cyklicznych), tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń węglowych, co sprawia, że tak przygotowana żywność jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza.

Dużą zaletą grilli gazowych jest to, że są przyjazne dla środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do grilla opalanego węglem drzewnym, który emituje do atmosfery duże ilości dymu wraz ze szkodliwymi substancjami, takimi jak np. tlenki siarki, węgla czy azotu, grille gazowe są bezpieczniejsze, ponieważ nie wydzielają żadnych groźnych dla zdrowia oparów podczas gotowania. Bardzo często podczas rozpalania grilli węglowych używane są różnego rodzaju podpałki oraz substancje łatwopalne, typu benzyna czy rozpuszczalnik, których szkodliwe opary z łatwością przenikają do atmosfery, a także bardzo często dostają się do przygotowywanych na ruszcie potraw.

Komfort i funkcjonalność użytkowania

Szybkość działania

Jak sama nazwa wskazuje, grille gazowe są zasilane gazem ziemnym bezpośrednio z instalacji gazowej lub za pomocą butli wypełnionej płynnym, bezzapachowym propanem. Dzięki takiemu systemowi opałowemu grille gazowe są w każdej chwili gotowe do pracy. Łatwość rozpalenia grilla za pomocą elektronicznej zapalarki lub zapalarki tzw. piezoelektrycznej sprawia, że już po kilku minutach można przystąpić do korzystania z urządzenia, czego z pewnością nie może zapewnić grill węglowy, w którym żar powstaje stopniowo, przez dłuższy okres czasu.

Łatwość obsługi

Grille gazowe charakteryzują się bardzo prostą obsługą. Dzięki zainstalowaniu odpowiednich zaworów możliwa jest swobodna regulacja przepływu gazu oraz temperatury pieczenia. Wysokiej klasy technologia stosowana w grillach gazowych daje możliwość równomiernego rozgrzania powierzchni roboczej rusztów na całej ich płaszczyźnie. Dzieje się tak dzięki uzyskaniu w podwójnych palnikach rurowych efektu turbulencji gazu, która sprawia, że ciśnienie w każdym miejscu palnika jest jednakowe, a płomienie mają taką samą wysokość na całej jego powierzchni.

Bezpieczna i czysta technologia

Grillując żywność za pomocą urządzeń gazowych, mamy zawsze pewność, że smak, zapach i konsystencja przygotowanych potraw będzie za każdym razem najwyższej jakości dzięki osłonom palników, które są zarazem aromatyzerami.

 

Technologię zabezpieczania palników kamieniami lawy wulkanicznej zastąpiono osłonami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Zmiana technologii podyktowana jest faktem, iż kilkukrotne podgrzanie kamieni nasączonych skapującym tłuszczem, powoduje wydobywanie się szkodliwych toksyn.

Systemy osłon zapewniają ochronę palników przed skapującym tłuszczem oraz powodują  szybkie odparowanie skapujących soków, które poprawiają smak przygotowanych potraw.

Są one w stanie odprowadzać bardzo duże ilości wytopionego tłuszczu, co chroni pieczone mięso przed nadmiernym przypaleniem eliminując jednocześnie wydobywanie się podczas gotowania jakichkolwiek szkodliwych toksyn.

Grille gazowe, mają doskonałe zdolności do samooczyszczenia, dzięki czemu nie ma problemu z popiołem, sadzą ani tłuszczem powstającym podczas gotowania. Kończąc pracę z grillem wystarczy zamknąć urządzenie i ustawić jego pracę na maksymalną moc (na około 5 minut). Pozwoli to wypalić z wnętrza grilla wszelkie nagromadzone tam nieczystości.

Jakość wykończenia

Przy wyborze odpowiedniego grilla warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Ma to duże znaczenie ze względu na trwałość eksploatacyjną urządzenia oraz bezpieczeństwo i precyzję jego działania.

Grille gazowe zbudowane są zazwyczaj z najwyższej jakości materiałów, zapewniających solidność i wysoką ergonomię konstrukcji. Palniki, wykonane ze stali nierdzewnej, chronione są osłonami ze stali nierdzewnej nad którymi znajdują się żeliwne ruszty pokryte emalią ceramiczną, zapewniającą im większą trwałość oraz zapobiegającą przywieraniu do ich powierzchni przygotowywanych produktów. Żeliwne ruszty pozwalają na osiąganie bardzo wysokich temperatur podczas pieczenia, skupiając jednocześnie duże pokłady ciepła wewnątrz piekarnika, co w rezultacie przekłada się na mniejsze zużycie gazu.

Solidna konstrukcja ramy oraz podstawy grilla gazowego, wpływa na dużą stabilność urządzenia. Większość markowych grilli gazowych jest wyposażona w praktyczny schowek na butlę gazową, który zapewnia funkcjonalność i estetykę wizerunkową grilla.

Podsumowanie

Reasumując, grille gazowe to optymalne rozwiązanie szczególnie dla tych entuzjastów grillowania, którzy cenią sobie czas, komfort oraz funkcjonalność urządzenia. Grille gazowe pozwalają cieszyć się zdrowym, w pełni wartościowym posiłkiem, przy zachowaniu wszelkich wymogów ekologicznych i zasad bezpieczeństwa. Duża łatwość w utrzymaniu urządzeń gazowych w czystości sprawia, że ruszty, na których znajduje się żywność, są pozbawione szkodliwego popiołu oraz sadzy. Szybkość rozpalania grilla gazowego powoduje, że jest on gotowy do pracy w ciągu zaledwie kilku minut, a łatwość kontrolowania przepływu gazu oraz temperatury pozwala na równomierne rozgrzanie powierzchni grillowej, co zapobiega przypalaniu się mięsa.

Grill gazowy to doskonała alternatywa dla brudnych i emitujących szkodliwe substancje urządzeń na węgiel drzewny oraz dla uzależnionych od źródła energii i warunków pogodowych grilli elektrycznych.