PGT część 5 - zawory gazu.

09-05-2021

Ostatnim elementem układanki PGT są zawory gazu Linear-Flow i pokrętła Sensi-Touch. Użytkownicy marketowych grilli gazowych nie są często świadomi parabolicznej harakterystyki zaworów gazu w ich grillach. Nie wiedzą w związku z tym, że istnieje możliwość regulowania temperatury grilla, a nie posługiwanie się zaworami jak zero-jedynkowymi włącznikami. Zapraszam do lektury.

Grille Gazowe Broil King z systemem PGT

Najpopularniejsze zawory.

Zacznijmy od tego, że rodzajów zaworów gazu jest kilka, najpopularniejsze zaś są kulowe, które mają paraboliczną, bądź też bardziej złożoną harakterystykę przepływu. Regulując przepływ gazu takim zaworem, bardzo ciężko jest ustawić żądaną przez nas temperaturę. Po pierwsze ze względu na harakterystykę przepływu, po drugie ze względu na fakt, że mamy jeszcze do czynienia z harakterystyką cieplną palników. Czy myślicie, że w tanich grillach gazowych ktoś pokusił by się o badanie zaworów, dysz i palników tak, aby uzyskać wynikowo liniową harakterystykę cieplną całego grilla? No właśnie.

Jak dbać o palniki?

Praca wykonana przez inżynierów Broil King.

Każdy, kto korzysta z grilli gazowych Broil King wie, że można precyzyjnie ustawić w nich temperaturę grillowania. Jak to możliwe? To wszystko co wypracowali wspomniani inżynierowie kryje się pod zastrzeżonymi nazwami Linear-Flow i Sensi-Touch i o ile to drugie jest łatwe do wytłumaczenia (duże, ergonomiczne pokrętła o dużym zakresie roboczym), o tyle pierwsze jest bardziej złożone. Może to kryza korygująca a może jakaś inna technologia? Jedno jest pewne, regulacja temperatury jest ekstremalnie łatwa i trzeba to docenić, bo w innej temperaturze griluje się warzywa, w innej ryby, w innej karkówkę a w jeszcze innych steki.

Broil King Baron 590 z podświetlanymi pokrętłami Sensi-Touch.

Praktyczne porady Broil King'a.

Nie wiem czy wiecie, ale Broil King aktywnie towarzyszy swoim użytkownikom w eksploatacji grilla. Udostępnia on przepisy, czy to w formie tekstowej, czy też filmików instruktażowych. Rewelacyjne jest to, że w tych przepisach nie odnosi się do temperatury grillowania (np. 200 stopni), ale do ustawienia pokrętła! Idealnie. Już nie musicie się zastanawiać, w jakim ustawieni Wasz grill osiągnie wymagana temperaturę. Broil King robi to za Was. Chcecie przygotować steka o określonym stopniu wysmażenia? Nic prostszego, sięgnijcie do ich przepisów.

Przepisy od Broil King.

Podsumowanie.

Tak jak więc widzicie, za pojęciami Linear-Flow i Sensi-Touch stoją realne korzyści, realne funkcjonalności i wyjątkowa jakość. Jeżeli chcecie się przekonać na własnej skórze, że nie są to czcze słowa, śmiało, kupcie grilla konkurencji. Porównanie, które tutaj bardzo mi się ciśnie, to Thermomix i podobny produkt pewnej niemieckiej sieci sklepów spożywczych. Niby to samo, sporo taniej, ale finalnie, w trakcie użytkowania wychodzą wszystkie jego drobne wady, które sprawiają, że praca z nim nie jest już tak przyjemna jak z pierwowzorem. Cóż, znajomy kupił i teraz czeka, aż się porządnie zepsuje, żeby mógł kupić już ten docelowy, najlepszy produkt. Zastanówcie się, czy też chcecie być mądrzy po szkodzie. Smacznego grillowania!

Zapraszam na grillowanie z Broil King Monarch - najniższy model z pełnym PGT.