PGT część 3 - aromatyzery.

27-04-2021

Dzisiaj chciałbym Wam opisać z pozoru rzecz błahą, lecz gdyby jej zabrakło, skutki były by zadziwiająco dotkliwe. Mowa oczywiście o aromatyzerach Flav-R-Wave, kolejnym elemencie zaliczanym do technologii PGT (Performance Grilling Technology). Z uporem maniaka będę powtarzał, że nie chodzi tylko o moc palników i że "cała ta reszta" to nie jest marketingowe "pitu pitu". Chcecie się przekonać? Przeczytajcie ten artykuł. Zapraszam!

Grille Gazowe Broil King z systemem PGT

Aromatyzery? Ale po co?

W dobie produkcji masowej, gdy świat zalewany jest produktami AGD, które mają przetrwać maksymalnie, ale to naprawdę maksymalnie 7 lat, gdzie każdy gram materiałów ma realne odzwierciedlenie w zyskach konglomeratów, które nam je sprzedają, niosąc na ustach pieśń zagłady naszej planety, nieustraszenie, na straży najwyższej jakości, na straży rozważnego gospodarowania zasobami naturalnymi stoi kanadyjski producent grilli gazowych, dorzucając (O ironio!) kolejne kilogramy stali szlachetnej do swoich produktów. Inni producenci uśmiechają się pod nosem i myślą: "Cóż za rozrzutność". Nic bardziej mylnego, aromatyzery są naprawdę bardzo funkcjonalne.

Co można położyć na aromatyzerach? Skrzynkę wędzarniczą z wiórkami!

Ochrona palników.

Zacznijmy od najprostszej i najbardziej oczywistej funkcji aromatyzerów Flav-R-Wave, czyli od ich funkcji ochronnej. Czy palniki Dual Tube, o których pisałem w poprzednich artykułach, wytrzymały by okres nawet 15 lat gwarancji, gdyby były narażone na bezpośrednie działanie wszystkich, na pewno nie neutralnych, substancji wytapiających się z naszych grillowanych potraw i kapiących swobodnie na ich rozgrzane do czerwoności powierzchnie? No, może przesadziłem z kolorem, ale rozgrzany metal jest bardziej podatny na szkodliwe działanie agresywnego otoczenia niż chłodny. Korozja, mikropęknięcia zmęczeniowe a i w końcu tak prozaiczna rzecz jak zatykanie się otworów w palnikach - przed tym wszystkim palniki są chronione przez aromatyzery. Jeżeli grill ich nie posiada, to nie jest to trwały grill, a na pewno, nie przyjazny w eksploatacji.

Tutaj pisałem o palnikach Dual Tube.

Równomierne rozprowadzenie ciepła.

Druga funkcjonalność, która wydaje się tak intuicyjna jak pierwsza. Gdyby zastanowić się, co najbardziej irytuje w trakcie grillowanie na niskiej jakości grillach gazowych, to będzie to właśnie fakt, że z jednej strony rusztu kiełbaski już skwierczą, a z drugiej strony dopiero się zarumieniły. Czy dało by się tego uniknąć? Tak, ale trzeba zużyć więcej materiału. Aromatyzery Flav-R-Wave, wespół z zaawansowanymi technologicznie palnikami Dual Tube, pozwolą nam ugrillować nasze potrawy w takim samym stopniu, w każdym miejscu na ruszcie. Czy ma to duże znaczenie? Owszem, szczególnie wtedy, kiedy grillujemy na całej jego powierzchni.

Nieszablonowy grill, który ma to wszystko.

Powstrzymanie nadmiernej konwekcji.

Powstrzymywanie nadmiernej konwekcji pomaga nam grillować we właściwych warunkach. Już same piekarniki są konstruowane w ten sposób, aby temperatura była stała i taka sama w całej ich objętości, jednak aromatyzery również pełnią w tym względzie funkcję pomocniczą, a sprawdzają się najlepiej w momencie, kiedy otwieramy grilla, żeby przewrócić potrawy na drugą stronę. Niechciana ucieczka ciepła i ponowne dogrzewanie się do właściwej temperatury to domena grilli gazowych słabej jakości. Broil King dba, tak jak sami Państwo widzicie, o każdy detal.

A tutaj pisałem o piekarnikach.

Odparowanie kapiących marynat.

A pomyśleć, że mogły by opaść na dno piekarnika i spłynąć do tacki na tłuszcz. Niepowetowana utrata aromatu. Dobrze, że AROMATYZERY pełnią również taką funkcję. Jaka jest realna różnica w aromacie potraw przygotowanych bez aromatyzerów? Uwierzcie mi na słowo, że duża i nie próbujcie robić tego domu. Tak jak widzicie, niby nic, niby kawałek blachy opatrzony chwytliwą marketingowo nazwą a ile korzyści płynie z faktu, że leży tam, gdzie leży. Mam nadzieję, że ten wpis wszystkim potencjalnym nabywcom grilli gazowych uwypukli istotę problemu nadmiernej oszczędności materiałów. Smacznego grillowania!

Rondelek z silikonowym pędzelkiem do marynat.